Tavlor från himlen…

Känslan i vår konstöken var att måtte det åtminstone komma lite manna från himlen….och det gjorde det med råge, professionellt och välvalt.

 

Det är ju Nils Svensk från Gislaveds konsthall som väller in som en levande kommunal vision! Kanske en samarbetspartner-to-be!

Ett svar på ”Tavlor från himlen…”

  1. Stort tack för att jag fick komma! Det som pågår i ert fantastiska lilla rum på ekenskolan är enormt viktigt, det är ett språklärnade och ett kulturlärande och detta på ett sätt som tyvärr nästan är unikt.
    Det är nämnligen så att skolan och kulturinstitutionerna som tillsammans lyckas lära ut fantastiskt mycket om konst och kultur, ändå nästan alltid misslyckas med en sak. Eleverna och publiken får producera och konsumera konst; konsumera eller producera det som kanske är allra viktigast glöms bort.
    Det som ni övar på här: Att tänka på och tala om konsten och kulturen, att förmedla den… Att du kan få mig att förstå din upplevelse och jag kan få dig att förstå min!

    Lycka till! Samarbetspartner indeed!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *